ArmaTrac
602
Farm tractor · 57 hp
ArmaTrac602
The ArmaTrac 602 is a farm tractor. It features a Perkins 1103C-33 engine.
Engine
| Engine | Perkins 1103C-33 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 201.4 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 19.25 |
| Power Gross | 57.7 hp (43 kW) |
| Power Rated | 57.7 hp (43 kW) |
| Torque Peak | 163.7 lb-ft (222 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry with internal prefilter |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 10.04 gpm (38 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/750 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
|---|
Dimensions
| Width | 76.2 in (193 cm) |
|---|---|
| Height | 101.2 in (257 cm) |
| Wheelbase | 85.8 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
Weight
| Ballasted | 6,504 lbs (2,950 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Pressure | 155.9 psi (10.7 bar) |
|---|