Baldwin
DP400
Farm tractor · 1982–1986 · 400 hp
BaldwinDP400
The Baldwin DP400 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1986. It features a Caterpillar 3406 engine, four-wheel drive drive, and articulated power steering. It uses a power shift transmission.
Overview
| Manufacture Location | Rooty Hill, New South Wales, Australia |
|---|
Engine
Option 1
| Engine | Caterpillar 3406 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 893 ci (14.6 L) |
| Bore | 5.4 in (137 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power | 400 hp (298.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Caterpillar |
Option 2
| Engine | Cummins NTA 855A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power | 400 hp (298.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|