Bristol
20
Farm tractor · 1949–1953 · 22 hp
Bristol20
The Bristol 20 is a farm tractor manufactured from 1949 to 1953. It features a Austin A70 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and reverse.
Engine
| Engine | Austin A70 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Compression Ratio | 5.6 |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 16.8 qts (15.9 L) |
| Manufacturer | Austin |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and reverse |
| Available Options | 3-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Dimensions
| Length | 95 in (241 cm) |
|---|---|
| Width | 38 in (96 cm) |
| Height | 46.25 in (117 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 3,000 lbs (1,360 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 10.8 gal (40.9 L) |
|---|