Brockway
49D
Farm tractor · 1949–1952
Brockway49D
The Brockway 49D is a farm tractor manufactured from 1949 to 1952. It features a Continental GD157 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental GD157 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 157 ci (2.6 L) |
| Bore | 3.38 in (86 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 114 in (289 cm) |
|---|---|
| Height | 66 in (167 cm) |
| Wheelbase | 75 in (190 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 3,600 lbs (1,632 kg) |
|---|---|
| Shipping | 3,600 lbs (1,632 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11x28 |
Steering
| Type | manual |
|---|