C.O.D. Tractor Company
13-25
Farm tractor · 1915–1919 · 27 hp
C.O.D. Tractor Company13-25
The C.O.D. Tractor Company 13-25 is a farm tractor manufactured from 1915 to 1919. It features a 27 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 464.6 ci (7.6 L) |
| Bore | 6.5 in (165 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 13 hp (9.7 kW) |
| Power Belt | 25 hp (18.6 kW) |
| Fuel System | carburetor |
| Manufacturer | C.O.D. Tractor Company |
| Rated | 600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Clutch | mechanical cone |
| Available Options | 1-speed gear |
Dimensions
| Length | 156 in (396 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
| Height | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 6,000 lbs (2,721 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 70x12 steel |
|---|
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|