Fox River Tractor Company
18-35
Farm tractor · 1920–1920 · 38 hp
Fox River Tractor Company18-35
The Fox River Tractor Company 18-35 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1920. It features a 38 hp engine, and manual steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 713 ci (11.7 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 7.5 in (190 mm) |
| Power Drawbar | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Belt | 35 hp (26.1 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Fox River Tractor Company |
| Rated | 600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Available Options | gear |
Weight
| Weight | 7,100 lbs (3,220 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 20 gal (75.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|