Galloway
Bear-Cat
Farm tractor · 1918–1919 · 22 hp
GallowayBear-Cat
The Galloway Bear-Cat is a farm tractor manufactured from 1918 to 1919. It features a 22 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 350 ci (5.7 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Drawbar | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Belt | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Steering
| Type | manual |
|---|