Galloway
Farmobile
Farm tractor · 1916–1919 · 22 hp
GallowayFarmobile
The Galloway Farmobile is a farm tractor manufactured from 1916 to 1919. It features a Dart engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Dart |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 318 ci (5.2 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Drawbar | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Belt | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Coolant Capacity | 56 qts (53 L) |
| Manufacturer | Dart |
| Rated | 800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | Raybestos faced cone |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 180 in (457 cm) |
|---|---|
| Width | 96 in (243 cm) |
| Height | 72 in (182 cm) |
| Wheelbase | 93 in (236 cm) |
Weight
| Weight | 5,450 lbs (2,472 kg) |
|---|---|
| Shipping | 5,450 lbs (2,472 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 40x10 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 60x24 steel |
Fuel
| Capacity | 25 gal (94.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|