GBT
GBT-2000
Farm tractor · 1976–1978 · 27 hp
GBTGBT-2000
The GBT GBT-2000 is a farm tractor manufactured from 1976 to 1978. It features a Continental R800-46 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental R800-46 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 51.6 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.28 in (58 mm) |
| Stroke | 3.14 in (80 mm) |
| Compression Ratio | 8 |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3 qts (2.8 L) |
| Coolant Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 3,300 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 50 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 5.9 qts (5.6 L) |
| Oil Type | SAE90 |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
| Pressure | 1,500 psi (103.4 bar) |
| System Capacity | 4.25 gal (16.1 L) |
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|---|
| Height | 64 in (162 cm) |
| Wheelbase | 77 in (195 cm) |
| Front Tread | 39 in (99 cm) |
| Rear Tread | 38 in (96 cm) |
Weight
| Weight | 2,550 lbs (1,156 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x24, 11.2x24 |
Fuel
| Capacity | 9.23 gal (34.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|