Graham-Bradley
103
Farm tractor · 1938–1939 · 33 hp
Graham-Bradley103
The Graham-Bradley 103 is a farm tractor manufactured from 1938 to 1939. It features a Graham-Paige engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Graham-Paige |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 218 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Drawbar | 25.2 hp (18.8 kW) |
| Power Belt | 30.38 hp (22.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | Schebler carburetor |
| Manufacturer | Graham-Paige |
| Rated | 1,500 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.00x36 |
Steering
| Type | manual |
|---|