Hefty
G
Farm tractor · 1974–1978 · 27 hp
HeftyG
The Hefty G is a farm tractor manufactured from 1974 to 1978. It features a Continental R800-46 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental R800-46 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 51.6 ci (0.8 L) |
| Bore | 2.28 in (58 mm) |
| Stroke | 3.14 in (80 mm) |
| Compression Ratio | 8 |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Power PTO | 24 hp (17.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 3,300 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 3.2 gpm (12.1 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Height | 64 in (162 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 72 in (182 cm) |
| Front Tread | 40 in (101 cm) |
| Rear Tread | 36 in (91 cm) |
Weight
| Weight | 2,100 lbs (952 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,100 lbs (952 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00x15 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5x24 |
Steering
| Type | manual |
|---|