Interstate Tractor
Plow Man 13-30
Farm tractor · 1916–1920 · 33 hp
Interstate TractorPlow Man 13-30
The Interstate Tractor Plow Man 13-30 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1920. It features a Buda engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward.
Engine
| Engine | Buda |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 350 ci (5.7 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Drawbar | 13 hp (9.7 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
| Fuel System | Kingston carburetor |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Buda |
| Rated | 900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 156 in (396 cm) |
|---|---|
| Width | 70 in (177 cm) |
| Height | 70 in (177 cm) |
Weight
| Weight | 3,800 lbs (1,723 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 60x10 steel |
|---|
Fuel
| Capacity | 17 gal (64.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|