Jackson
4-53
Farm tractor · 1968–1970 · 160 hp
Jackson4-53
The Jackson 4-53 is a farm tractor manufactured from 1968 to 1970. It features a Detroit Diesel 4-71 engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Detroit Diesel 4-71 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 160 hp (119.3 kW) |
| Power Rated | 160 hp (119.3 kW) |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |