Jeep
CJ-2A
Farm tractor · 1947–1949 · 60 hp
JeepCJ-2A
The Jeep CJ-2A is a farm tractor manufactured from 1947 to 1949. It features a Willys L-134 engine, and manual steering. The transmission is a sliding gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Willys L-134 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.2 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Compression Ratio | 6.5 |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Rated | 60 hp (44.7 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5 qts (4.7 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Willys |
| Rated | 2,400 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Transmission Model | Borg-Warner T-90 |
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed sliding gear |
PTO
| Rear Type | optional |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 122.75 in (311 cm) |
|---|---|
| Width | 59 in (149 cm) |
| Height | 69.38 in (176 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203 cm) |
| Front Tread | 48.25 in (122 cm) |
| Rear Tread | 48.25 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 2,037 lbs (923 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,037 lbs (923 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 6x16 |
Fuel
| Capacity | 10.5 gal (39.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|