Knudson
4400
Farm tractor · 1981–1983 · 400 hp
Knudson4400
The Knudson 4400 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1983. It features a Cummins engine, 4x4 4WD drive, and power four-wheel steering. The transmission is a power shift type with 12 forward and 1 reverse.
Overview
| Tractor Type | four-wheel drive |
|---|---|
| Manufacture Location | Holdrege, Nebraska, USA |
Engine
| Engine | Cummins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power | 400 hp (298.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 1 reverse |
Steering
| Type | power four-wheel |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|