Le Roi
105 Tractair
Farm tractor · 1945–1954 · 35 hp
Le Roi105 Tractair
The Le Roi 105 Tractair is a farm tractor manufactured from 1945 to 1954. It features a Le Roi D226 engine. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Le Roi D226 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 226 ci (3.7 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 4.25 in (108 mm) |
| Compression Ratio | 5.85 |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Manufacturer | Le Roi |
| Rated | 1,100 RPM |
| Firing Order | 1-2-4-3 |
| Oil Change Interval Hours | 120 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 58 in (147 cm) |
| Height | 53 in (134 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 3,400 lbs (1,542 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-24 |
| Front Industrial | 6.00-16 |
| Rear Industrial | 10-24 |
Fuel
| Capacity | 17 gal (64.3 L) |
|---|