Limb
80
Farm tractor · 2005–2015 · 82 hp
Limb80
The Limb 80 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2015. It features a Perkins 1104C-44 engine. It weighs 8,774 lbs (3,979 kg).
Engine
| Engine | Perkins 1104C-44 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Power Gross | 82 hp (61.1 kW) |
| Power Rated | 82 hp (61.1 kW) |
| Power PTO | 71 hp (52.9 kW) |
| Torque Peak | 216.8 lb-ft (294 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 24 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 24-speed |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 15.85 gpm (60 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 155.9 in (395 cm) |
|---|---|
| Width | 81.1 in (205 cm) |
| Height | 101.4 in (257 cm) |
| Wheelbase | 95.59 in (242 cm) |
| Ground Clearance | 16.77 in (42 cm) |
Weight
| Weight | 8,774 lbs (3,979 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 320/70R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R30 |
Fuel
| Capacity | 22.19 gal (84 L) |
|---|
Cab
| Cab | with heat standard, air-conditioning optional |
|---|