NorTrac
NT-824
Farm tractor · 82 hp
NorTracNT-824
The NorTrac NT-824 is a farm tractor. It features a Perkins 3.7L 4-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. It weighs 8,796 lbs (3,989 kg).
Overview
Mechanical
| Cab | standard with A/C |
|---|
Hydraulics
| Hydraulic Total Flow | 10.1 gpm (38.2 lpm) |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO | live |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540/1000 |
| Rear Hitch Type | II |
| Rear Lift | 3,822 lbs (1,733 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 34.1 gal (129.1 L) |
|---|
Engine
| Engine | Perkins 1004 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 224 ci (3.7 L) |
| Power | 82 hp (61.1 kW) |
| Oil Capacity | 3.85 qts (3.6 L) |
| Coolant Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Rated | 2,200 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
Dimensions
| Length | 173.1 in (439 cm) |
|---|---|
| Width | 80.2 in (203 cm) |
| Height | 110.6 in (280 cm) |
| Wheelbase | 86.4 in (219 cm) |
| Ground Clearance | 14.9 in (37 cm) |
| Weight | 8,796 lbs (3,989 kg) |
| Tires Ag Front | 11.2-24 |
| Tires Ag Rear | 16.9-34, 13.6-38 (rice) |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|