Power-Flex
10
Farm tractor · 1958–1960 · 9 hp
Power-Flex10
The Power-Flex 10 is a farm tractor manufactured from 1958 to 1960. It features a Clinton 2500 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Clinton 2500 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 25 ci (409 cc) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 9 hp |
| Power Rated | 9 hp (6.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Clinton |
| Rated | 3,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Ford |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Steering
| Type | manual |
|---|