Ranch Hand
4452
Farm tractor · 2005–2007 · 45 hp
Ranch Hand4452
The Ranch Hand 4452 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2007. It features a Fujian SL3105BT2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Fujian SL3105BT2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 180 ci (3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fujian |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed shuttle |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|