Shaktimaan
30
Farm tractor · 2006–2016 · 30 hp
Shaktimaan30
The Shaktimaan 30 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2016. It features a MDI 1785 engine, and mechanical steering. The transmission is a sliding mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | MDI 1785 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 115.5 ci (1.9 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Air Cleaner | Oil bath with cyclonic precleaner |
| Oil Capacity | 5.8 qts (5.5 L) |
| Coolant Capacity | 5.8 qts (5.5 L) |
| Manufacturer | MDI |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 627 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 2,205 lbs (1,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 110.2 in (279 cm) |
|---|---|
| Width | 66.5 in (168 cm) |
| Height | 85.6 in (217 cm) |
| Wheelbase | 72.4 in (183 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 3,847 lbs (1,744 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x28 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | mechanical |
|---|