Shaktimaan
35
Farm tractor · 2006–2016 · 35 hp
Shaktimaan35
The Shaktimaan 35 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2016. It features a MG 353 engine, and mechanical steering. The transmission is a sliding mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | MG 353 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.5 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Air Cleaner | Oil bath with cyclonic precleaner |
| Oil Capacity | 9.5 qts (9 L) |
| Coolant Capacity | 9.5 qts (9 L) |
| Manufacturer | MG |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 593 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 2,205 lbs (1,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 121.3 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 69.3 in (176 cm) |
| Height | 90.16 in (229 cm) |
| Wheelbase | 81.9 in (208 cm) |
| Ground Clearance | 15.75 in (40 cm) |
Weight
| Weight | 4,123 lbs (1,870 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4x28 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x28 |
Fuel
| Capacity | 9.08 gal (34.4 L) |
|---|
Steering
| Type | mechanical |
|---|