Turner-Simplicity
14-25
Farm tractor · 1918–1920 · 27 hp
Turner-Simplicity14-25
The Turner-Simplicity 14-25 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1920. It features a Buda engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Buda |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 312 ci (5.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Drawbar | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Belt | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Type | manual |
| Manufacturer | Buda |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|---|
| Width | 68 in (172 cm) |
| Height | 60 in (152 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 4,300 lbs (1,950 kg) |
|---|---|
| Shipping | 4,300 lbs (1,950 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x30 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 54x10 (steel) |
Fuel
| Capacity | 15 gal (56.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|