Wetmore
12-25
Farm tractor · 1919–1938 · 27 hp
Wetmore12-25
The Wetmore 12-25 is a farm tractor manufactured from 1919 to 1938. It features a Rutenber engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Rutenber |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 294 ci (4.8 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Drawbar | 16.1 hp (12 kW) |
| Power Belt | 27.94 hp (20.8 kW) |
| Fuel System | Kingston carburetor |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Rutenber |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Fuller |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Wheelbase | 74 in (187 cm) |
|---|---|
| Rear Tread | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 2,900 lbs (1,315 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 28x5 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 46x10 (steel) |
Steering
| Type | manual |
|---|