AgTrac
AT3024
Farm tractor · 2007–2017 · 30 hp
AgTracAT3024
The AgTrac AT3024 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a 30 hp engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 8 forward and reverse.
Overview
| Manufacture Location | Changzhou, Jiangsu, China |
|---|---|
| Distributor | AgTrac |
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 110.5 ci (1.8 L) |
| Power | 30 hp (22.4 kW) |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Transmission Description | Four-speed shuttle with high and low ranges. |
PTO
| Rear Type | live (2-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,047 lbs (474 kg) |
Dimensions
| Length | 126 in (320 cm) |
|---|---|
| Width | 62 in (157 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 67.3 in (170 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 43.3 in (109 cm) |
| Rear Tread | 44.1 in (112 cm) |
Weight
| Weight | 3,439 lbs (1,559 kg) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Rops Type | folding |
|---|---|
| Cab | optional |