AgTrac
AT3814
Farm tractor · 2007–2017 · 35 hp
AgTracAT3814
The AgTrac AT3814 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a 35 hp engine, and folding steering. The transmission is a unsynchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 155 ci (2.5 L) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed unsynchronized |
PTO
| Rear Type | live (2-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,459 lbs (661 kg) |
Dimensions
| Length | 134 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 72.4 in (183 cm) |
| Ground Clearance | 15.9 in (40 cm) |
| Front Tread | 49.2 in (124 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 3,652 lbs (1,656 kg) |
|---|
Steering
| Type | folding |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|