Best
Sixty
Farm tractor · 1919–1925 · 62 hp
BestSixty
The Best Sixty is a farm tractor manufactured from 1919 to 1925. It features a Best engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Best |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,128.2 ci (18.5 L) |
| Bore | 6.5 in (165 mm) |
| Stroke | 8.5 in (216 mm) |
| Power Drawbar | 56 hp (41.8 kW) |
| Power Belt | 73 hp (54.4 kW) |
| Manufacturer | Best |
| Rated | 650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear, 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 140 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 90 in (228 cm) |
| Height | 76.5 in (194 cm) |
Weight
| Weight | 17,500 lbs (7,938 kg) |
|---|