Best
Thirty
Farm tractor · 1921–1925 · 33 hp
BestThirty
The Best Thirty is a farm tractor manufactured from 1921 to 1925. It features a Best engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Best |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 461 ci (7.6 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6.5 in (165 mm) |
| Power Drawbar | 33.21 hp (24.8 kW) |
| Power Belt | 37.83 hp (28.2 kW) |
| Manufacturer | Best |
| Rated | 850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear, 3-speed gear |
Dimensions
| Width | 53.25 in (135 cm) |
|---|---|
| Height | 59 in (149 cm) |
Weight
| Weight | 7,400 lbs (3,356 kg) |
|---|