Bobcat
9992001
Lawn tractor · 21 hp
Bobcat9992001
The Bobcat 9992001 is a lawn tractor. It features a Kawasaki FR651V engine, and optional steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FR651V |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.3 ci (726 cc) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Power Gross | 21.5 hp |
| Power Rated | 21.5 hp (16 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kawasaki |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-2800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 76 in (193 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 684 lbs (310 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x6.0-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.0-10 |
Fuel
| Capacity | 3.8 gal (14.4 L) |
|---|
Steering
| Type | optional |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|