Bobcat
9992003
Lawn tractor · 23 hp
Bobcat9992003
The Bobcat 9992003 is a lawn tractor. It features a Kawasaki FR691V engine, and optional steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FR691V |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.3 ci (726 cc) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Power Rated | 23 hp (17.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kawasaki |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT-2800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 76 in (193 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 752 lbs (341 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x6.0-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.0-10 |
Fuel
| Capacity | 3.8 gal (14.4 L) |
|---|
Steering
| Type | optional |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|