Craftsman Professional
107.28985
Lawn tractor · 30 hp
Craftsman Professional107.28985
The Craftsman Professional 107.28985 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton Professional 49M877 engine, and power sector and pinion steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Professional 49M877 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 49.43 ci (810 cc) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Air Cleaner | cartridge |
| Fuel System | carburetor with electronic fuel management |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.76 mm) |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K71E |
| Gears | infinite forward and reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 54 in (137 cm) |
Weight
| Weight | 916 lbs (415 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 24x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power sector and pinion |
|---|
Attachments
54" Mower deck
| Mower Deck | 54 in (137 cm) |
|---|