Craftsman Professional
247.20424
Lawn tractor · 2015–2025 · 25 hp
Craftsman Professional247.20424
The Craftsman Professional 247.20424 is a lawn tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a 25 hp engine, and differential power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 2 |
|---|---|
| Displacement | 44.24 ci (725 cc) |
| Bore | 3.3 in (84 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | HydroGear ZT-2800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 84 in (213 cm) |
|---|---|
| Height | 35.5 in (90 cm) |
| Wheelbase | 37 in (93 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.5-8 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | differential power |
|---|
Attachments
60" Mower deck
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|