Fordson
Major
Farm tractor · 1945–1952 · 27 hp
FordsonMajor
The Fordson Major is a farm tractor manufactured from 1945 to 1952. It features a Ford engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Ford |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 267 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.6 qts (11.9 L) |
| Coolant Capacity | 48.1 qts (45.5 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 1,200 RPM |
| Firing Order | 1-2-4-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Oil Capacity | 13.2 qts (12.5 L) |
| Available Options | 3-speed |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Dimensions
| Length | 133 in (337 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 82 in (208 cm) |
| Wheelbase | 77 in (195 cm) |
Weight
| Weight | 4,340 lbs (1,968 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-19 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.00-36 |
Fuel
| Capacity | 21 gal (79.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|