Fordson
New Major
Farm tractor · 1952–1958 · 38 hp
FordsonNew Major
The Fordson New Major is a farm tractor manufactured from 1952 to 1958. It features a Ford 3.3L 4-cyl all fuel engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford 3.3L 4-cyl all fuel |
|---|---|
| Fuel Type | all fuel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 198.9 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.52 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 4.61 |
| Power PTO | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Drawbar | 34.2 hp (25.5 kW) |
| Power Belt | 38.49 hp (28.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.2 qts (6.8 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 1,600 RPM |
| Firing Order | 1-2-4-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Three speeds, plus reverse, in two ranges. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 21.6 qts (20.4 L) |
| Oil Type | 90 o F [32 o C] ↑ : SAE140 90 o ↔10 o F [32 o ↔-12 o C] : SAE90 10 o F [-12 o C] ↓ : SAE80 |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 130.5 in (331 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 63 in (160 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203 cm) |
Weight
| Weight | 5,308 lbs (2,407 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14-30 |
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|