Heider
B
Farm tractor · 1911–1914 · 22 hp
HeiderB
The Heider B is a farm tractor manufactured from 1911 to 1914. It features a 22 hp engine, and manual steering. The transmission is a friction drive type with 7 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 6.75 in (171 mm) |
| Power Drawbar | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Belt | 20 hp (14.9 kW) |
| Coolant Capacity | 40 qts (37.9 L) |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | friction drive |
|---|---|
| Gears | 7 forward and reverse |
| Transmission Description | The Heider friction drive transmission was an infinitely-variable transmission. Speed was selected by sliding the entire engine, which changed the contact point between the flywheel and the driving discs. Although any speed was possible, there were seven notches for the lever, effectively giving seven speeds. |
| Available Options | 7-speed friction drive |
Dimensions
| Length | 144 in (365 cm) |
|---|---|
| Width | 74 in (187 cm) |
| Height | 96 in (243 cm) |
Weight
| Weight | 5,800 lbs (2,630 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 26 gal (98.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|