Heider
D 9-16
Farm tractor · 1916–1929 · 17 hp
HeiderD 9-16
The Heider D 9-16 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1929. It features a Waukesha engine, and manual steering. The transmission is a friction drive type with 7 forward and reverse.
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 326 ci (5.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 9 hp (6.7 kW) |
| Power Belt | 19.54 hp (14.6 kW) |
| Coolant Capacity | 36 qts (34.1 L) |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | friction drive |
|---|---|
| Gears | 7 forward and reverse |
| Available Options | 7-speed friction drive |
Hitch
| Drawbar Hitch Type | Heider Plow Lift |
|---|
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|---|
| Width | 68 in (172 cm) |
| Height | 62 in (157 cm) |
| Wheelbase | 87 in (220 cm) |
Weight
| Weight | 4,000 lbs (1,814 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 21 gal (79.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | four-post canopy |
|---|