Holt
5-Ton
Farm tractor · 1919–1925 · 40 hp
Holt5-Ton
The Holt 5-Ton is a farm tractor manufactured from 1919 to 1925. It features a Holt engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Holt |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 425 ci (7 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 33 hp (24.6 kW) |
| Power Belt | 36 hp (26.8 kW) |
| Manufacturer | Holt |
| Rated | 1,050 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Weight
| Weight | 10,000 lbs (4,536 kg) |
|---|