Holt
75
Farm tractor · 1913–1924 · 83 hp
Holt75
The Holt 75 is a farm tractor manufactured from 1913 to 1924. It features a Holt engine. It weighs 23,000 lbs (10,432 kg).
Engine
| Engine | Holt |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,400 ci (22.9 L) |
| Bore | 7.5 in (190 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Belt | 75 hp (55.9 kW) |
| Manufacturer | Holt |
| Rated | 550 RPM |
Transmission
| Gears | 2 forward |
|---|---|
| Available Options | 2-speed |
Weight
| Weight | 23,000 lbs (10,432 kg) |
|---|