Keck-Gonnerman
15-30
Farm tractor · 1920–1927 · 16 hp
Keck-Gonnerman15-30
The Keck-Gonnerman 15-30 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1927. It features a Keck-Gonnerman engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Keck-Gonnerman |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 661 ci (10.8 L) |
| Bore | 7.25 in (184 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Belt | 15 hp (11.2 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Manufacturer | Keck-Gonnerman |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 150 in (381 cm) |
|---|---|
| Width | 78 in (198 cm) |
| Height | 96 in (243 cm) |
Weight
| Weight | 6,500 lbs (2,948 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 61x12 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|