Keck-Gonnerman
30-60
Farm tractor · 1928–1937 · 66 hp
Keck-Gonnerman30-60
The Keck-Gonnerman 30-60 is a farm tractor manufactured from 1928 to 1937. It features a 66 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Power Drawbar | 30 hp (22.4 kW) |
|---|---|
| Power Belt | 60 hp (44.7 kW) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Width | 90 in (228 cm) |
| Height | 69 in (175 cm) |
Weight
| Weight | 10,500 lbs (4,762 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 56x14 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|