Kirovets
K-744R3
Farm tractor · 2007–2024 · 390 hp
KirovetsK-744R3
The Kirovets K-744R3 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2024. It features a YaMZ 8481.10-02 engine, and articulated power steering. The transmission is a four-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | YaMZ 8481.10-02 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V-8 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 1,052 ci (17.2 L) |
| Bore | 5.51 in (140 mm) |
| Stroke | 5.51 in (140 mm) |
| Power Gross | 390 hp (290.8 kW) |
| Power Rated | 390 hp (290.8 kW) |
| Power PTO | 338 hp (252 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | YaMZ |
| Rated | 1,900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | four-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Available Options | 16-speed four-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 23 gpm (87.1 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 33 gal (124.9 L) |
Hitch
| Rear Type | IV |
|---|
Dimensions
| Length | 289.4 in (735 cm) |
|---|---|
| Width | 113.2 in (287 cm) |
| Height | 152.6 in (387 cm) |
| Wheelbase | 147.6 in (374 cm) |
Weight
| Weight | 36,160 lbs (16,402 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 30.5R32 |
|---|---|
| Rear Ag | 30.5R32 |
Fuel
| Capacity | 211.3 gal (799.8 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|