Kirovets
K-9450
Farm tractor · 2010–2014 · 455 hp
KirovetsK-9450
The Kirovets K-9450 is a farm tractor manufactured from 2010 to 2014. It features a Mercedes-Benz OM457LA engine, and articulated power steering. The transmission is a full power shift type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM457LA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 730.3 ci (12 L) |
| Bore | 5.04 in (128 mm) |
| Stroke | 6.1 in (155 mm) |
| Power Gross | 455 hp (339.3 kW) |
| Power Rated | 455 hp (339.3 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Available Options | 12-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 50.2 gpm (190 lpm) |
| System Capacity | 52.8 gal (199.8 L) |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 289.4 in (735 cm) |
|---|---|
| Width | 120.9 in (307 cm) |
| Height | 146.5 in (372 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 30.5R32 |
|---|---|
| Rear Ag | 30.5R32 |
Fuel
| Capacity | 272.1 gal (1,029.9 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|