Lawn Chief
25501
Lawn tractor · 1982–1985 · 5 hp
Lawn Chief25501
The Lawn Chief 25501 is a lawn tractor manufactured from 1982 to 1985. It features a Briggs & Stratton 130902 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 130902 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 12.57 ci (206 cc) |
| Bore | 2.56 in (65 mm) |
| Stroke | 2.44 in (62 mm) |
| Power Gross | 5 hp (3.7 kW) |
| Power Rated | 5 hp |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 756B |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Weight
| Weight | 273 lbs (123 kg) |
|---|---|
| Shipping | 273 lbs (123 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00x3.50 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.00x5.00 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
25" Mower deck
| Mower Deck | 25 in (63 cm) |
|---|