Lawn Chief
30334
Lawn tractor · 8 hp
Lawn Chief30334
The Lawn Chief 30334 is a lawn tractor. It features a 8 hp engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Power Rated | 8 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Weight
| Weight | 400 lbs (181 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
30" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 30 in (76 cm) |
|---|