Lawn Rovr
1076
Lawn tractor · 1977–1978 · 10 hp
Lawn Rovr1076
The Lawn Rovr 1076 is a lawn tractor manufactured from 1977 to 1978. It features a Tecumseh engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Tecumseh |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Power Rated | 10 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Tecumseh |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 630A |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
Weight
| Weight | 550 lbs (249 kg) |
|---|---|
| Shipping | 550 lbs (249 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|