Lawn Rovr
1177
Lawn tractor · 1978–1980 · 11 hp
Lawn Rovr1177
The Lawn Rovr 1177 is a lawn tractor manufactured from 1978 to 1980. It features a 11 hp engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
Weight
| Weight | 550 lbs (249 kg) |
|---|---|
| Shipping | 550 lbs (249 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.50-8 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|