Leyland
282
Farm tractor · 1979–1981 · 82 hp
Leyland282
The Leyland 282 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1981. It features a Leyland 4/98TT engine, and hydrostatic power steering. It weighs 7,012 lbs (3,180 kg).
Engine
| Engine | Leyland 4/98TT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 230 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 16.8 |
| Power Gross | 82 hp (61.1 kW) |
| Power Rated | 82 hp (61.1 kW) |
| Power PTO | 74.28 hp (55.4 kW) |
| Power Drawbar | 58.2 hp (43.4 kW) |
| Torque Peak | 70 lb-ft (94.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Air Cleaner | single paper element |
| Manufacturer | Leyland |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
|---|---|
| Available Options | 9-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,953 lbs (2,700 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 151 in (383 cm) |
|---|---|
| Height | 103 in (261 cm) |
| Wheelbase | 80 in (203 cm) |
Weight
| Weight | 7,012 lbs (3,180 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|