Leyland
472
Farm tractor · 1979–1982 · 71 hp
Leyland472
The Leyland 472 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Leyland 3.8L 4-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering.
Overview
Production
| Original Price Usd | 17,300 |
|---|
Mechanical
| Steering | hydrostatic power |
|---|---|
| Brakes | independent hydraulic dry disc |
PTO & Hitch
| Rear PTO | 540 |
|---|---|
| Rear PTO Type | independent |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Other
| Original Price Year | 1,982 |
|---|
Engine
| Engine | Leyland |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 230 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Bore Stroke | 3.858x4.921 in (98 x 125 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Compression Ratio | 16.8 |
| Power | 71 hp (52.9 kW) |
| Torque | 1,200 RPM |
| Torque | 58 lb-ft (78.6 Nm) |
| Air Cleaner | single paper element |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,200 RPM |
| Manufacturer | Leyland |
Dimensions
| Length | 134 in (340 cm) |
|---|---|
| Height | 105.5 in (267 cm) |
| Wheelbase | 83.28 in (211 cm) |
| Operating Weight | 7,410 lbs (3,361 kg) |
| Tires Ag Front | 12.4-28 |
| Tires Ag Rear | 16.9-34 |
| Ballasted Weight | 11,990 lbs (5,438 kg) |
Transmission
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
|---|
Test Results
| Fuel Type | Diesel |
|---|---|
| Test Date | April 18 - 26, 1980 |
| Test Link | Nebraska Tractor Test 1341 file |
| Test Number | 1341 |
| Test Reference | Nebraska Tractor Test 1341 |
| Power Test Gear | 4 |
| Transmission Type | 9-speed |
| PTO Rated Power | 63.52 hp (47.4 kW) |
| Drawbar Max Power | 51.22 hp (38.2 kW) |
| Fuel Use PTO Rated | 3.9 gal/hr (14.8 L/hr) |
| Fuel Use Drawbar Max | 4.5 gal/hr (17 L/hr) |
| Power At Rated PTO Speed | 58.5 hp (43.6 kW) |
| Fuel Use Rated Engine | 4.6 gal/hr (17.4 L/hr) |