M-R-S
A-80
Farm tractor · 1964–1967 · 134 hp
M-R-SA-80
The M-R-S A-80 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1967. It features a Detroit Diesel 4-71 engine, and power four-wheel steering. It weighs 15,800 lbs (7,166 kg).
Engine
| Engine | Detroit Diesel 4-71 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 134 hp (99.9 kW) |
| Power Rated | 134 hp (99.9 kW) |
| Power Drawbar | 115 hp (85.8 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
Dimensions
| Length | 195 in (495 cm) |
|---|---|
| Width | 111 in (281 cm) |
| Height Cab | 132 in (335 cm) |
| Wheelbase | 100 in (254 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 80 in (203 cm) |
| Rear Tread | 80 in (203 cm) |
Weight
| Weight | 15,800 lbs (7,166 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9x30 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9x30 |
Steering
| Type | power four-wheel |
|---|