M-R-S
A-92
Farm tractor · 1977–1980 · 238 hp
M-R-SA-92
The M-R-S A-92 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1980. It features a Detroit Diesel 6-71N engine, and power four-wheel steering. It weighs 25,300 lbs (11,476 kg).
Engine
| Engine | Detroit Diesel 6-71N |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 426 ci (7 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 238 hp (177.5 kW) |
| Power Rated | 238 hp (177.5 kW) |
| Power Drawbar | 188 hp (140.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Gears | 20 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 20-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
|---|
Dimensions
| Length | 204 in (518 cm) |
|---|---|
| Width | 114 in (289 cm) |
| Height Cab | 138 in (350 cm) |
| Wheelbase | 123 in (312 cm) |
| Ground Clearance | 20 in (50 cm) |
| Front Tread | 90 in (228 cm) |
| Rear Tread | 90 in (228 cm) |
Weight
| Weight | 25,300 lbs (11,476 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1x30 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1x30 |
Steering
| Type | power four-wheel |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|